Van’da Gezilecek Yerler Listesi

Van (Kürtçe: Wan), Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık on dokuzuncu şehri. Van İl Nüfusu: 1.100.190’dır (2016 sonu). Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Van ili nüfus bakımından bu bölgenin en büyük ilidir. Kuzeyden Ağrı, batıdan Bitlis, güneybatıdan Siirt, güneyden Hakkari illeriyle, doğudan da İran’la sınırlıdır. Anadolu’nun en büyük kapalı havzası olan Van Gölü kıyısında toprakları verimli, akarsuları bol, iklim koşulları oldukça elverişli bir yerleşim merkezidir. Dünya’nın hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir.

Van Gölü

Van merkezden veya havaalanından taksi ile rahatça ulaşabileceğiniz bir konumdadır.Van ovasının ortasında bir Urartu Kalesi. Restorasyonu güzel yapılmış, Kaleden göl ve ova manzarası çok güzel. Sabah güneşin doğuşunu akşam güneşin batışını mutlaka izlemelisiniz Girişte eski VAN evi ve o döneme ait ev eşyaları mutlaka görmelisiniz. Daha sonra yürüyüş için mutlaka ayağınızda rahat bir spor ayakkabı bulundurunuz zira Kaleye çıkmak için oldukça uzun bir yamaç yürümek zorundasınız. Zirveye çıktığınızda sizi güzel bir manzara bekleyecektir. İlkbaharda zirveden bambaşka bir manzara göreceksiniz. Yemyeşil bir ova, uzadıkça uzayan bir göl ve bembeyaz karlar ile kaplı dağlar..

Akdamar Adası

Van gölü içinde ada üzerinde yer alan  kilise ve doğa ile muhteşem bir yer kesinlikle gidin Yaklaşık 20 dakikalık tekne yolculuğuyla ulaşılıyor. Etkileyici bir kilise sizi bekliyor. Yazıları okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Van Kalesi

Van Merkezden taksi eşliğinde bölgeye ulaşabilirsiniz. Bölgede bulunan yerel rehberler eşliğinde kalenin tarihi ve dokusu hakkında bilgiler alabilirsiniz. Doğayla iç içe bu bölgeyi mutlaka görmelisiniz. Tarih kokan en üst kısımda camisi bulunan tüm Van gölü ve şehir merkezini görebileceğiniz zirve Yukarıdan eski Van’ı ve yok olmaya yüz tutmuş cami kalıntılarını da görebilirsiniz

Van ilimizde daha bir çok alternatif gezi rotası çizebilirsiniz ankaracikislitur.com ekibi olarak sizlere önerdiğimiz gezi rotaları bu şekilde. Keyfli bir gezinti yaşamanız dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir