Sinop Gezilecek Yerler Listesi

Sinop; Anadolu’nun kuzey yönde uç noktası bulunan İnceburun’a doğu yönde bağlanan Boztepe Burnu berzahında bir kale-şehir olarak kurulmuş ve tarih boyunca doğu yönde gelişmiştir. Tarih boyunca kale dışına pek taşmayan şehir bir liman kenti özelliği taşımaktadır. Berzahın kuzeydoğusundaki dış liman fırtınalara açık olduğu ve denizcilik bakımından kullanışlı sayılmadığı halde, Antik çağ ‘da daha çok bu limanın kullanıldığı bilinmektedir. Zamanla kum dolan ve kullanılamaz hale gelen bu limanı berzanın güney-doğusundaki iç limana aynı dönemde bir kanal bağlardı. Bu kanal, Büyük Selçuklu İmparatorluğu döneminde kapatıldı.

Hamsilos Koyu

Dünya tarihinde çok önemli yere sahip olan bu  koyu görmeden Sinop’dan ayrılmayın. . Doğayla iç içe harika zamanlar geçireceğiniz bu koyu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tertemiz deniz havası eşliğinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Muhteşem doğasıyla  Erfelek şelalesi için çok güzel. Yapraklar sararmış, yeşilin tonu, kahvenin tonu renkler adete dans ediyor etrafta muhteşem bir doğa harikası doğayı seviyorsanız uğrayın. Şelale çevresinde tertemiz doğası ve havasıyla çayınızı yudumlarken kendinizi şelalenin eşsiz sesine bırakabilirsiniz. Mutlu anılar biriktirmeniz için kesinlikle uğramalısınız. Akıntı içerisinde yürüyebilirsiniz buz gibi soğuk su sizi ferahlatacaktır.

Sinop-Gezilecek-Yerleri---Erfelek-Tatlıca-Şelaleleri
Sinop-Gezilecek-Yerleri Erfelek-Tatlıca-Şelaleleri

İnceburun Feneri

Kartpostalları anımsatan bir manzara. Ülkemizin en kuzeyinde bulunan bu deniz feneri dik bir yamaçta yer almaktadır. Fenerci size çay, kahve, gözleme yapar. Doya doya keyfini çıkarın. Bu güzelliğin etrafını mutlaka gezin.

Sinop Cezaevi

Sinop Cezaevi. Sanki eski mahkumların kederi duvardaki taşlara sinmiş. Hayaletlerle dolu bir mekan gibi. Ceza evindeki tek umut veren şey bahçeye dikili dut ağacı ve onun hikayesi. Üç yanı deniz olan ve tarihi kale duvarlar yaklaşık 4000 yıl önce bölgenin hakimi Gaskalılar tarafından yapılmıştır. Grek, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar kendi dönemlerinde kaleyi korumuş ve güçlendirmişlerdir. ”Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkumları vardır. Efsanelerede konu olmuştur. Gitmişken gezmelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir