Roma Gezilecek Yerler Listesi

Roma tarihi ve kültürel olarak zengin bir dokuya sahiptir ve her adımda farklılıklara şahit olabilir ve yüzyıllar öncesinin tarihi dokusunu bugün yapılmış gibi görebilirsiniz. Bu yüzden siz değerli ziyaretçilerimize gezi rotası çizmek istedik. Roma’da en çok ziyaret edilen ve turizm bakımından zengin olan yerleri sizler için derledik…

Kolezyum

Kolezyuma gittiğinizde sizleri alıp asırlar öncesine götürüyor, oradaki tarihi dokuyu gördüğünüzde şaşkınlık içerisinde tarihin ve mimarinin sanki o dönemdeymiş gibi yaşayacaksınız. Gitmeden önce bölgenin tarihi ve yaşanmış kahramanlıkları okuyarak giderseniz daha keyifli bir gezi yaşayabilirsiniz. Kolezyum tarihine biraz değinecek olursak Ms 72 yılında yapımına başlandı Ms 80 yılında Titus döneminde tamamlandı.

kolezyum

Panteon

Panteon tarihini ve Filmlere konu olan atmosferini mutlaka  solumalısınız  yapı içerisinde bulunan göz şeklindeki aydınlatma gerçekten baş döndürücü bu 2000 yıllık tarihi yapının günümüze kadar  gelmesi inanılmaz derecede güzel. Yapı içerisine girişler ücretsiz  keyifli bir gezi olacağından şüphemiz yok içeride gezerken yapının tarihi ve yaşanan efsaneler hakkında bilgiler alıyorsunuz ve yapıya olan ilginiz artıyor.

pantheon

Arcibasilica di San Giovanni in Laterano Kilisesi

Etkileyici mimarisi ve muhteşem dokusuyla gözlerinizi kamaştırıyor. Şehir merkezinde bulunan bir çok kiliseden büyük fakat şehir merkezine biraz uzak olduğu için metro ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz kilise bahçesi müze gibi dizayn edilmiş ve ekstra ücret ödeyerek burada gezebiliyorsunuz. Asırlar geçmesine rağmen bu yapının günümüzde bu kadar canlı durmasına şaşıracaksınız.

Arcibasilica di San Giovanni in Laterano Kilisesi

Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo – Castel Sant Angelo Kalesi Roma

San Angelo kalesi Roma’dan Vatikan’a dogru yururken yolunuzun uzerinde bulunan Tiber nehrinin kıyısında bulunan tarihi bir kaledir. Tarihi dokusu hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiş bu yapıyı mutlaka gidip görmelisiniz. Yapı yukarı çıkıldıkça her katta teras şeklinde tasarlanmış ve kalenin her bölümünden muhteşem roma manzarasını görüyorsunuz. Bu büyüleyici manzara karşısında etkilenmemek elde değil. Roma’ya gidişinizde Roma müze kartı alırsanız 2 tane müzeye ücretsiz girebiliyorsunuz Kolezyum ve Sant Angelo Kalesini gezerken değerlendirebilirsiniz.

Castel Sant Angelo Kalesi Roma

Daha bir çok alternatif gezi rotası bulabilirsiniz biz sizler için gidebileceğiniz en muazzam eserleri listeledik sizlere tavsiyemiz gitmeden önce gezeceğiniz bölgenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinerek gitmeniz böylelikle daha keyifli ve kaliteli bir yolculuğunuz olacaktır..

Bu makale ankaracikislitur.com’a aittir izinsiz kopyalanması  veya kaynak gösterilmeden alınması yasal suçtur..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir