Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Çirkin Dünya Şehri

Nasıl Dünya üzerinde güzellikleriyle ve harikalarıyla ünlü şehirler varsa Taş bloklardan ibaret ve nufus oranlarının fazlalıklarından kaynaklı ortaya çıkan çirkinlikleriyle ünlü şehirlerde var.

1. Mumbai (Bombay) – Hindistan
Dünyanın en büyük şehirleri sıralamasında 3. sırada yer alan bu şehir, 13 milyon civarındadır, şehir merkezinde ise nufus 20 milyonuna ulaşmaktadır.

Çirkin 10 dünya Şehri

2. Sou Poulo – Brezilya
Nüfus oranı olarak 12 milyonu aşan Güney Amerikanın en büyük kentidir. Serra do Mar teperleri üzerine kuruludur.

favela_jaqueline_vila_sc3b4nia_01

3. Delhi – Hindistan

Hindistanın 2. büyük şehiridir bu şehir’de 17 milyon nüfusa sahip bu şehir yamuna nehri kıyısında yer almaktadır. Günümüzde Delhi, Hindistan’ın en önemli kültürel, siyasî ve ticarî merkezlerinden biridir.

india-10491nf2-1

4. Karaçhi – Pakistan

20 milyona yakın nüfusa sahip olan bu şehir Dünyanın 11. büyük şehridir. Ülkenin güneyinde Hint okyanusu kıyılarında yer alan bu şehir ülkenin ekonomi ve sanayi merkezidir.

pakistan karachi

5. Meksiko City
Meksikanın en büyük şehridir. nüfus 2015 sayımlarına göre 9 milyona ulaşmıştır. Aldığı göçler ve Büyük meksiko tanımına göre 20 milyonun üzerinde bir nüfusa sahiptir.

CiudaddeMexico

6. Tahran İran
İranın başkentidir ve nufusu 20 milyona yaklaşan bir şehirdir. Hint okyanusuna 100 km uzaklıkta ve Ebruz dağlarının güney yamaçlarında yer alır, Tahran şehri iranın ekonomik yaşamına yön veren iranın en modern kentlerinden birisidir.

Tahran iran

7. Bogota – Kolombiya

Ülkenin başkentidir ve en büyük şehridir. Ülke nüfusu 10 milyona yakın  ve Güney amerikanın hızla büyüyen metropol şehirlerinden bir tanesidir. Bogota ülkenin kalbidir, ulaşım ağı, üniversiteler, liseler bu şehir üzerinde yer almaktadır. Kolombiyanın iktisadi ve kültürel açıdan merkezidir.

bogota kolombiya

8. Lima – Peru

Perunun başkanti olan bu şehir Rimac Şehri üzerine kurulmuştur. Yeraltı mezarlarıyla ünlü San Francisco Kilisesi günümüze kadar gelen nadir eserlerinden birisidir.

Lima Şehri

9. Dakka – Bangladeş

Bangladeş’in en büyük şehirlerinden biri olan Dakka Dünyada nüfus fazlalığı bakımından 9. sırada yer alıyor nüfusu 13 milyona yakın bu şehir Buriganga Nehri’nin doğu kıyısında yer almaktadır, İnsanlar gelirini isportacılık, çekçek taşımacılığı, yol kenarı satıcılığı nüfusun önemli bir kesiminin geçim kaynağıdır.

Dakka Şehri

10. Amman – Ürdün

Şehir Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında yer alır, nüfusu 7 milyona yakındır. Şehrin en önemli geçim kaynağı turizmdir. Turist çeken mekanların başında Petra yer alır Petra  1985 yılında dünyanın 7 harikasından biri şeçilmiştir.

Ürdün Amman

Kaynak: www.ankaracikislitur.com

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir