Mersin Gezilecek Yerler Listesi

Mersin ülkemizde tercih edilen tatil bölgelerinden birtanesidir. Narlı kuyu, Cennet ve Cehennem Mağaraları gibi bir çok bölgesiyle turistlerin akınına uğrayan Akdeniz bölgesinin en güzide tatil beldelerinden birisidir.

1. Mersin Marina

Güzel bir deniz havası eşliğinde çay içmek istiyorsanız burası tamda size göre burada alışveriş merkezlerinde alışveriş yapabilir, deniz kıyısında çayınızı içebilirsiniz. Cafe, Bar, Restoran, gibi yerlerde güzel vakitler geçirebilirsiniz.

mersin-marina
mersin-marina

2. Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası

Türkiye hatta Dünya’daki sayılı mağaralardan birisi sayılacak bu mağara reklamı  ve tanıtımı bu yıl yapıldığı için pek bilinmeyen bir mağaradır fakat Türkiye’deki çoğu mağaradan büyük ve muazzam bir yapıya sahiptir. Bu mağaranın 3000 bin yıllık bir geçmişi var ve hikayesi şu şekilde. 1999 yılında bir kirpiyi takip eden çobanın sürünerek girdiği küçücük bir delikten insanlığa armağan ettiği koca bir dünya bu mağarayı mutlaka gidip görmelisiniz.

glindere-magarasi

3. Narlıkuyu

Denizi ve Koyu ile muhteşem güzellikte bir yer etrafınız Restoranlarla dolu  balığı gerçekten bu bölgede seveceksiniz. Deniz içine masa kurdurabilir rakı ve balık seviyorsanız eğer bu bölgede Denizin içine masa kurdurabilir ve balığın tadını çıkarabilirsiniz.

narlikuyu

4. Cennet ve Cehennem Mağaraları

Merdivenleri inip çıkmak biraz zor olsada etkileyici ve güzel bir mağara 400 merdiven bulunan bu mağarada kilise kalıntısı ve aşağılara indikçe Mağaranın soğukluğunu hissediyorsunuz. Mersine gitmişken görülmeye değer bir yer

cennet-cehennem-magarasi

5. Anemurium Antik Kenti

Tepeden denize kadar antik yapılardan oluşan tarihi bir kasabanın içerisindeniz. Evlerin içerisindeki mermerler ve tarihi kalıntılar sayesinde geçmişi hayalinizde azda olsa canlandirabiliyorsunuz. Tarihi kente girişin ücretli olmasi (muze kart veya is bankası kartı olanlara ücretsiz) yapının korunmasına katkı sağlamış. Anamur’a gelindiğinde mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Deniz ise dalgalı ve tertemiz. Yer yer kayalıklar ve onun etrafında ufak balıklar oluyor.

anamur-antik-kenti

6.  Mamure Kalesi

Bu Tarihi mükemmel yapıyı gittiğinizde mutlaka görmelisiniz. Kale’de şuan tadilat nedeniyle içeriye giremiyorsunuz ama bu yıllardır ayakta duran ve günümüze kadar uzanan tarihi dışardan görmeniz bile sizleri etkilemeye yetecektir. Anamur’un simgelerinden olarak kabul edilen bu yapı gidip görülmesi gereken bir yerdir.

mamure-kalesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir