Malatya’da gezilecek yerler listesi

Malatya denildiğinde akıllara ilk gelen kayısı olur. Ama Malatya ülkemizde tarihi olarak oldukça zengin bir ilimizdir, Selçuklu dönemlerinden kalma tarihi yapılar, müzeler, doğal güzellikleriyle doğunun giriş kapısıdır.

1 . Levent Vadisi

Levent vadisinin geçmişi 65 milyon yıl öncesine dayanır. Vadiyi yerden 240 metre yükseklikten cam bir zemin üzerinden izleyebilirsiniz. Güzel manzarası ve harika doğasıyla bu doğal güzelliği ve manzarayı izlemelisiniz. Dünyanın sayılı kanyonlarından bir tanesi olan levent vadisi  şehir merkezine 30 dakika mesafededir. Şimdiden keyifli geziler.

levent-vadisi

2 . Aslantepe Ören Yeri

Malatya’ya giderseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz. Malatya şehrimize ismini veren ve bölgedeki önemli yerleşim yerlerinden birisi olan bu höyük bize çok önemli tarihi bilgiler veriyor.

aslantepe-oren-yeri

3 . Günpınar Şelalesi

Görülecek muazzam bir yer bu bölgede kamelyalarda oturabilir canınız buz gibi su istiyorsa eğer  bu bölgede içebilirsiniz. Şelale etrafında kahve eşliğinde şelaleyi izleyerek  serin serin kahvenizi içebilirsiniz doğa harikası bu bölgede keyifli geziler yapabilirsiniz.

gunpinar-selalesi

4. Battalgazi Ulu Cami

Tarihi 7.yüzyıla dayanan Ulu Camii ilk olarak Araplar tarafından inşa edilmiştir.  Cami yolunuz düşerse gidip görün derim, o dönemi yansıtan işçiliği ve muazzam kubbelerle Battalgazi semtinde bulunuyor. Halk dilinde eski Malatya olarak bilinen bölgeye yolunuz düşerse mutlaka gidip gezmelisiniz. Giriş için normal yer seviyesinin 1-2 metre altına iniyorsunuz.

ulucami

5 . Hasan Gazi Türbesi

Darendenin tepesinde bulunan Hasan Gazi Türbesi Hulusi Efendi Vakfı tarafından restore edilmiş ve bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Türbe içerisinde sadece Hasan Gazi’nin kabri bulunuyor gitmişken gidip gezilecek bir yer.

hasan-gazi-turbesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir