Kars Gezilecek Yerler Listesi

Kars, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Kuzeyinde; Ardahan, doğusunda; Ermenistan’la, güneyinde; Iğdır ve Ağrı ile, batısında ise Erzurum’la çevrilidir.Kars Doğu Anadolu da ülkemizin en doğusundaki ve aynı zamanda karasal iklim dolayısıyla da en soğuk illerinden birisidir. Ancak mekanın bu olumsuzluğu ilin sanayii gelişmesinde nispeten olumsuz olmuş olsa da il turizm potansiyeli açısından bölgenin başlıca illerinden birisidir.

1 . Ani Harabeleri

Ani Harabeleri Kars’a 20 km uzaklıkta düz asfalt yol üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz  bir yerdir,  mekana ulaştığınızda sizleri kocaman kale duvarları karşılıyor. Duvarların kendisine has bir dokusu ve mimari bir yapısı vardır. Duvarlar üzerinde damalı haç figürleri mevcuttur. Harabeleri gezmek için 8 – 10 TL arası bir ücret ödüyorsunuz ve  Kiliseler katedraller içinde bir yürüyüş yapıyorsunuz. Kars Rotasında birinci durağımız

ani-harabeleri

 

2 . Kars Kalesi

Kale şehir merkezine yakınlığı dolayısıyla rahatlıkla erişebileceksiniz  yürüyerek çıkabilirsiniz insanı yormayan bir yokuşu var kale günümüze kadar gelmiş sayılı eserlerden. Kale üzerinden  Kars’ın tamamını görebilirsiniz.  Kale girişleri ücretsizdir ve dinlenmeniz için kale avlusunda cafe bulunmaktadır bu tarihi havayı soluyarak cafede çay içebilirsiniz.

kars-kalesi

3 . Havariler Müzesi

Bu mekan Zamanında Gürcü Hükümdar Tarafından devlet evi olarak yaptırılmış ve kilise olarak Rus işgalinden sonra kullanılmıştır ve Osmanlı hükümdarlığı altına girdikten sonra cami ye dönüştürülmüştür. Yapı Osmanlı döneminde tekrar restore edilmiştir ve iç dekorasyon  avlu girişleri Osmanlı hükümdarlığı tarafından yapılmıştır.  Kolay erişim sağlayacağınız bu bölgeyi mutlaka gezmelisiniz.

Havariler Müzesi

4 . Harrani Türbesi

Türbe  Mevlananın hocası Hasan Harakaninin olarak bilinir. Kars kalesinin altında yer alıyor kale gezinizden sonra rahatlıkla bu bölgede gezebilirsiniz.  Hem tarihi hem dini gezi yapanların seveceği bir mekan gayet güzel görülmesi gerekir.hem ibadetinizi yapıp hem tarihte bir kesit görebilirsiniz.

kars-harrani-turbesi

5 . Aziz Pirkitch Kilisesi

Aziz Pirkitch Kilisesi MS 1036 da yapılmış diye biliniyor. Yıldırım düşmesi nedeniyle zarar gören kilise yarısı yıkılmış durumda ve günümüze kadar o şekilde gelmiş,  Tarih kokan bu yapıyı mutlaka görmelisiniz Kilise Ani Harabeleri bölgesinde bulunuyor.

 Aziz Pirkitch

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir