İstanbul’un Görülmemiş 10 Fotoğrafı

1 : Galata Kulesi – İstanbul Manzarası

İstanbul’un işkal edildiği yıllar’da İngiliz askerler tarafından çekilen bu fotoğraf . Fotoğrafta Galata kulesi üzerinde İngilizler tarafından inşa edilen bir barakanın içinden İstanbul’u gözetliyorlar

 

Galata kulesi ingiliz askerleri

2. Sekbanbaşı Mescidi

Unkapanı SSK binasının olduğu alanda eskiden Henri Prost’un İstanbul Planları gereği yıktırılan Sekbanbaşı Mescidi bulunuyordu.

Sekbanbaşı Mescidi

3 : Marmara Denizin’de Yakalanan Köpek Balığı ve Topçu Kışlası

Marmara denizine kadar gelen köpek balığı yakalanarak topçu kışlasında sergileniyor ve halk köpek balığını görmek için geliyor, Resimdeki kare topçu kışlasının bahçesi.topçu kışlası köpek balığı sergisi

4 : Dolmabahçe Sarayı Çevresi

Dolmabahçe sarayı çevresi ulaşımın zor olması nedeniyle çevre düzenlemesi ve yolu genişletmek amacıyla yol genişletme çalışmaları yapılıyor.

dolmabahçe sarayı çevresi yıkım çalışmaları

5. Eyüp Bostanları

Bu Fotoğrafta gördüğünüz yer Eyüp. İstanbulun önemli yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Eyüp eskiden bostanlar ve tarlalarla doluydu. Yapılaşma sebebiyle günümüze ulaşmadan kayboldu.

Eyüp Bostanları

6. :  Çırağan Sarayı Yangını

1909 yıllarından Çırağan sarayında çıkan yangında Osmanlı yangın söndürme ekipleri tarafından müdahale ediliyor. O dönemde bina oldukça tahrip olmuştu.

Çırağan-Yangını

7 . Taksim Meydanı

1920 yıllarında taksim meydanı, bu fotoğrafta Fransız İşgal kuvvetleri 14 Temmuz ulusal bayramlarını taksim meydanında kutluyorlar.

Taksim meydanı

8 :  Haydar Paşa Tren Garı

6 Eylül 1917’de Suriye Cephesi’ndeki 4. Ordu’ya cephane götürmeye hazırlanan tren, Haydar paşa garında infilak etmesinin ardından  Haydarpaşa garının o zaman ki hali.

Tren İnfilakı Haydar paşa

9. Kumburgaz İstanbul

1878 yılında  İstanbul’u işgal etmek için Büyükçekmece, Küçükçekmece, Güzelce üzerinden ilerleyen rus ordusu. O zaman bu bölge’de hiç bir yapı yoktu.

İstanbul kumburgaz

10. Nişantaşı Ihlamur Yolu ve Ihlamur Kasrı

Nişantaşı Ihlamur Yolu ve Ihlamur Kasrı  yapılaşmadan önce bu kadar hoş ve doğal bir görüntüye sahip olan ıhlamur yolu öncelerde böyle zengin bir güzelliğe sahipti.

Nişantaşı Ihlamur Yolu ve Ihlamur Kasrı

Kaynak : www.ankaracikislitur.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir