Erzurum’da Gezilecek Yerler

Erzurum’da Gezilecek Yerler

1: Tortum şelalesi : 

Çağlayan köyün’de bulunan şelale. Uludere ilçe olmadan önce, Tortum ilçesine bağlıydı. Erzurum’a 110 km uzaklıkta olan bu şelale  Artvin Kara yoluna  330 mt mesafededir. Mutlaka görmeniz gereken bu doğa harikası şelale hakkında sizlere azda olsa bilgiler vermek istedik.  Şelale etrafında yapılan yürüme yolların’da şelalenin sesini ve serinliğini hissedebilirsiniz. Şelale  üzerinde gürül gürül su sesi eşliğinde çay içebilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Bu doğa harikası şelale ülkemizin en büyük şelaleler’indendir. Mayıs sonuna kadar şiddeti hiç dinmeyen Türkiye’deki tek şelaledir. Şelale civarında Alabalık yemenizi sizlere tavsiye ederiz.

Tortum Şelalesi

2. Yakutiye Medresesi : 

Gazanlı Cemaleddin Hoca Yakut Tarafından yaptırılmıştır. Merkez Cumhuriyet Caddesi bulunan bu Medrese Erzurum’a özgü mutfak, giyim ve medrese eğitimini günümüz’de yansıtan muazzam bir yerdir. Mimari eserlere karşı ilgisi olan kişilerin gerçekten etkileneceği bir yer seyahat listemizin 2. sırasında yer alan bu muazzam eseri sizlere’de tavsiye ediyoruz.

Yakutiye Medresesi

3: Palandöken Dağı: 

Türkiye’nin kayak cennetlerinden birisi olan Palandöken Dağı muhteşem doğası, harika kayak pistleri ve kaliteli kar örtüsüyle beyaz cennet olarak isimlendiriliyor.  Kayak yapmayı bilmeyenlerin doğayla iç içe kar üzerinde yapacakları yürüyüşler sizleri gerçekten mutlu edecektir. Havaalanına 15 dakika mesafede olan bu bölgeyi mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin.

Palandoken-Kayak-Merkezi

4: Çifte Minareli Medrese :

Erzurum’un sembolü haline gelmiş bu medreseyi  kesinlikle görmelisiniz tarihini öğrenmek istiyorsanız medrese girişince cep harçlıklarını çıkarmak için 15 – 16 yaşındaki gençşer sizlere gezerken rehberlik edip. Medresenin tarihinden bahsediyorlar ve Erzurum şivesi ile sizlere bu tarihi aktaran gençlerle medreseyi dahada çok seveceksiniz. Bu tarihi dokuyu ve mimarlık harikası yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Çifte_Minareli_Medrese
5: Ulu Cami : 

Erzurum tarihi açıdan çok zengin bir şehir ve tarihi yerleri merkez’de birbirlerine çok yakın. Ana cadde üzerinde bulunan bu Camii Tahta’dan yapılmış kırlangıç kubbeye sahip ve içerisindeki Mekke  ve Medine maketleriyle muhteşem bir tarih.  Yapı Çifte minareli medresenin yanında bulunuyor ve  bizim size tavsiye ettiğimiz rotayı takip ederseniz rahatlıkla gezebilirsiniz. Duygularınızı harekete geçirecek bu yapıyı mutlaka görün.

erzurum ulu camii

6: Üç Kümbetler :

Erzurum’un Tarih kokan bu parçasını mutlaka görmelisiniz. Anadolu Türk varlığının en eski eserlerinden biridir,  fakat çevresin’deki çarpık yerleşme nedeni ile  çevresi pek iç açıcı değil ama mutlaka görülmesi gereken bir tarihi yapı.

Üç Kümbetler

7: Aziziye Tabyalari: 

Aziziye Tabyaları Erzurum Kars yolun’da 1. Dünya savaşı yılların’da Osmanlı – Rus ve Ermeni Savaşının yaşandığı yerdir. Tarihle iç içe olduğunuzu ve o günlerin havasını soluyorsunuz. Özellikle kahraman Türk kadınlarının sembolü haline gelen Nene Hatun’un mezarına da mutlaka uğramanız gerekir. Rus zulmünün ve Nene Hatunun Kahramanlığını okuyunca eminim gözleriniz yaşaracaktır.

Aziziye Tabyaları

8 : Atatürk Evi Müzesi

Bu Bina eskiden Alman Konsolosluğu olarak kullanılmış ve varlıklı bir kişi tarafından konak yaptırılmıştır. Bina içerisin’de  Erzurum kongresine katılan mebusların ve milli mücadelenin ilk gazetesinin basıldığı matbaa makinası mevcuttur. Ayrıca bu ev Atatürk’ün askeriye’den istifa edip sivil hayatta yaşadığı yerdir.

atatürk evi erzurum

Erzurum’da Gezilecek Yerler

Kaynak :  www.ankaracikislitur.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir