Çorum Gezi Rehberi

Karadeniz Bölgesinin İç Anadolu’ya açılan kapısı olan Çorum İli , Anadolu kültür mozaiği içerisinde eşsiz bir konuma sahiptir. Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan Çorum’da, ilk organize devleti kuran Hititlerin ilk başkenti Hattuşaş bulunmaktadır. Hattuşa Anadolu’nun kalbinde, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış ülkemizdeki 9 değerden biridir. Hitit uygarlığı en az Mısır Uygarlığı kadar eski ve zengin bir uygarlıktır.

1 . Çorum Müzesi

Çorum müzesi Hitit uygarlığı eserlerini  barındıran ve yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılan tarihin muhafaza edilip meraklılara sunulduğu bir müzedir. Bu müzede Dünyanın ilk yazılı barış  Anlaşması Kadeşi görebilirsiniz.  Hititler tarihi ile ilgileniyorsanız gideceğiniz ve geniş bir arşive sahip olacağınız nadir bir müzedir.

corum-muzesi

2. Hattuşaş Antik Kenti

Bu bölgede 3500 yıl öncesi anlatılıyor ve gözlerinizle şahitlik ediyorsunuz. Gittiğinizde Hattuşaş Başkentinin ne kadar büyük bir uygarlık yapısı olduğunu görecek ve inanamayacaksınız çizilen gezi rotaları ve bilgilendirmeler  sizlere gerçekten etkileyecektir. Tarihe tanıklık etmek isteyenler için mükemmel bir mekan.

hattusas-antik-kenti

3.  Alacahöyük Müzesi

Çorum Yozgat Yolu üzerinde 20 km kadar içeride bulunan bu bölge tarihi sizlere yaşatacaktır. O döneme ait buluntular burada sergilenmektedir Kral mezarları ve o döneme ait barınakların yer aldığı bu bölge sizleri büyüleyecektir eğer yolunuzun üzerindeyse mutlaka gidip o atmosferi solumalısınız ve görmelisiniz.

Alacahöyük Müzesi

4. Boğazkale Müzesi

Bozkale Hattuşaş müzesinden çıkarılan eserleri ve koruma altına alınması gereken eserleri sergiliyorlar. Eserler arasında Amerika’dan getirilin Aslan heykeli’de mevcuttur. Hitit Uygarlığına ait eşsiz eserlerin sergilendiği bu müzeyi gezi rotanıza mutlaka ekleyin.

Boğazkale Müzesi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir