Batum’da Gezilecek Yerler

Batum’da Gezilecek Yerler

Batum, Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti Acara’nın başkenti olan Karadeniz kıyısındaki liman şehri. Nüfusu 190,000 olan Batum, önemli bir liman kenti ve ticaret merkezi olarak hizmet vermektedir. Savan iklim bir bölgede yer almaktadır. Batumda neresi gezilir sorusuna yanıt olarak sizler için derlediğimiz bu makale umarım işinize yarar.

1 . İlia Çavçavadze Heykeli

Batum’da tiyatro binası yakınında bulunan bu heykel oldukça ihtişamlı ve büyük. Görülmeye değer bir yapıt.  İlia Çavçavadze , Gürcü edebiyatı ve siyasal yaşantının 19. yüzyılda en önde gelen isimlerindendir. Gürcü ulusal düşüncesinin mimarı olarak, ülkenin 19. yüzyılın ikinci yarısında Rus boyunduruğundan kurtuluş hareketinde önemli rol oynamıştır. Akaki Tsereteli ile birlikte yeni Gürcü edebiyatının ve yeni edebiyat dilinin yaratıcısıdır. Bu meydanda güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

İlia-Çavçavadze-Heykeli

2. Batumi Boulevard

Batumun en hareketli noktalarından birisi olan bu bölgede cafeler, barlar, yürüyüş yolları, sokak dansları, deniz, sahil vb. Bir çok etkinliğe katılabileceğiniz gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel bir yer gündüz yürüyüş ve koşu yollarında sporunuzu yapabilir. Akşam bulvarda banklarda otururken su dansı şovlarını izleyebilirsiniz sahilde bir cafeye veya bara oturabilir denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Batumi Boulevard

3. Batum Botanik Bahçesi

1900 lü yıllarda kurulan devasa ağaçların ve Güney Amerika’dan Japonya’ya kadar tüm bitkilerin yer aldığı bu devasa alanı mutlaka gezmelisiniz gününüzün tamamını bu bölgeye ayırabilirsiniz çünkü çok büyük yanınıza spor ayakkabı ve rahat giysiler alırsanız gününüz rahat geçecektir. Bu devasa bahçede dolaşırken Karadeniz manzarası izleyebilirsiniz.

Batum Botanik Bahçesi

4. Makhuntseti köprüsü

12. Yüzyılda Kral Tamara tarafından Volkanik taşlardan yaptırılmıştır. Çimento kullanılmadan inşa edilmiştir Tamara köprüsü olarak da bilinen bu yapıt mutlaka göreceğiniz yerler listesine eklemelisiniz. doğayla iç içe bu bölgede harika fotoğraflar çekebilirsiniz taş köprü üzerinden doğaya açılan bir kapı gibi adeta.

Makhuntseti köprüsü

5. Fountain Of Neptun

Şehrin merkezine inşa edilen heykeli görmemeniz mümkün değil bu devasa yapı şehrin sanata verdiği önemi gösteriyor. Gerçekten muazzam bir şekilde tasarlanmış olan bu yapı etrafında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Yeniden kurulan Batum sanata verdiği önemle şehrin tamamında farklı heykellerde görmek mümkün mutlaka görmeniz gereken yapılar arasında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir