Bartın’da Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinin gözde şehirlerinden biri olan Bartın tatilcilerin ilgisini oldukça çekiyor. İç Anadolu bölgesinden yakınlığı dolayısıyla bu bölgeden en çok gidilen tatil beldesi. tarihi, kültürel, ve güzel plajlarıyla odak noktası olamya devam ediyor.

1: Bartın Şehir Hamamı

1747 yılın’da  yaptırılmıştır. Yapının duvarları harçlı taş moloz, soyunma yerler ahşaptır. Bir büyük, üç küçük kubbeli olup, ortasında küçük bir şadırvan vardır. Ana mekan camekanlı Soymalık, Sıcaklık ve Külhan’dır.

bartın şehir hamamı

2. Bartın Hanları ;

TAŞHAN – BARTIN

1832-1835 yılları arasında Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılmıştır. 24,25 x 23,70 m.lik alanı kaplamakta olup, iki katlı, dikdörtgen planlı ve açık avluludur. 18 odası, 16 tonozlu bölmesi vardır. Halen şahıs mülkiyetinde ticari amaçla kullanılmaktadır. Kent merkezinde, Hükümet caddesindedir.
DERVİŞOĞLU HANI – BARTIN

1897 yılında Dervişoğlu Ali ve Osman Kardeşler tarafından yaptırılmıştır. Dikdörtgene yakın planlı, iki katlı ve revaklıdır. Birinci katta 7, ikinci katta 9 odası vardır. Yapı malzemeleri taş ve tuğla olup, sonradan restore edilmiştir. Halen ticari depo olarak kullanılmaktadır. Karakaş caddesindedir.

121_1424528815_han1

3 : Bartın Irmağı

Şehir merkezinde Gazhane Burnu’nda birleşen Kocaçay ve Kocanazçayının oluşturduğu ırmak, 15 Km. akarak Boğaz mevkisinde Karadeniz’e ulaşır.

3: Kuş Kayası Yol Anıtı

Amasra – Bartın karayolu üzerinde Amasraya 4 km uzaklıkta bulunan Roma imparatoru T. Germanious Claudius döneminde  imparator anısına yaptırılmıştır. “Devletlerarası barışın ve dostluğun anısına, İmparator Germanious’un yüceliği için G.J.Aguilla dağı yardı ve bu dinlenme yerini kendi özel ödeneği ile yaptırdı” ifadeleri bulunmaktadır.  13 Aralık 2005 tarihinde Padova Eyaleti İle BArtın Valiliği arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokolün amacı;karşılıklı turizm akımı potansiyelinin harekete geçirilmesi, küçük- otra girişimtemsilcileri arasında görüşmeler yapılmasının sağlanması, her iki İl arasında sportif karşılaşmaların yapılması, eğitim ve kültürel faaliyetlerin ortaya konulması gibi konular içermektedir. Ayrıca 8 Agustos 2005 tarihinde Padova Eyaletine bağlı Fontaniva Belediyesi ile Bartın ve Amasra Belediyesi arasında bir kardeş kent protokolü imzalanmıştır. Bu protokol çerçevesinde Roma İmparotorluğu döneminde (M.S 41-54) yapılan Bartın Amasra yolundaki “kuşkayası Yol Anıtının” Padova arkeoloji Müzesi Müdürü Dr. Girolamo Zamapieri Başkanlığında oluşturulmuş bir ekip tarafından restorasyonu yapılmaya başlamıştır
kuskayasi-yol-aniti

4: Mağaralar 

Çakraz’daki Gürcüoluk mağarası ile Kayadibi’ndeki Sipahiler mağarası dikit, sarkıt, traverten ve soğan oluşumlarla muhteşem manzaralar sergilemektedir. Bartın’a 32 km. uzaklıkta, Amasra ilçesi, Karakaçak köyünün Ovacık mahallesindedir. Çakraz-Bozköy virajında güneye dönen yolu takiben, Karakaçak köyünün Konuklar mahallesini geçtikten sonra, Ovacık mahallesi üzerinden yine güneye doğru, bazen orman içi, bazen de patika yollarda 3-4 km. yürümek gerekmektedir.

Özellikleri: Gürcüoluk Mağarası, üçgen şeklindeki ana girişten sonra, 2-3 m. yüksekliğinde, 3-4 m. genişliğinde ve 4-5 m. uzunluğunda meyilli bir ara oda çevresindeki yaklaşık 15-20 odadan oluşmaktadır. İlk oda takriben 6 x 7 m. ölçülerinde, dikit ve sarkıtlarıyla rengarenk bir dünyadır. Burasının doğu, kuzey ve kuzeydoğu yönlerinde yer alan irili ufaklı odalarda yine dikit ve sarkıtlarla bezenmiştir. Bu odalardan birinden üst kattaki odalara geçilebildiği gibi, bir diğerinden ancak bir insanın sığabileceği büyüklükteki bir dehlizle yeryüzüne çıkmak mümkündür.

Mağarada sıcaklık hayli düşük olup, gezi sırasında solunum güçlüğü çekilmesi, karbondioksit miktarının fazlalığından kaynaklanmakta, bu özelliği ile de astım hastalarının şifa aradığı mağaralardan birisi olabileceği düşünülmektedir.123_1424529632_20663

5: İnkumu Plajı :

Bu kadar gezemeden sonra serinlemek, deniz, güneş ve kumsalın tadını çıkarmanın tam zamanı İnkumu 2,3km uzunluğundaki plajıyla özellikle Ankara olmak üzere yakın çevre illerden tatilciler tarafından tercih edilen bir yerdir. İnkumu sahilindeki çeken akıntınında etkisiyle deniz sezonunda zaman zaman boğulma vakaları görülmektedir.
inkumu-bartin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir