Antalya Demre Kalesi

Demre (Myra) her zaman Likya’nın en önemli kentlerinden birisi olmuştur. En erken sikkeler M.Ö 3. yüzyıl tarihinde basılmıştır. Fakat şehrin en azından M.Ö 5. yüzyıl da inşa edildiği tahmin edilmektedir. Roma egemenliği zamanında Demre gelişmiş ve zenginleşmiş şehirliler sivil projelere cömertçe para yardımında bulunmuşlardır. Sen Pol Roma’ya gitmek için Andriake Limanından hareket etmeden evvel M.S. 6. yüzyıl da şehri ziyaret gerçekleştirmiştir. Bizans döneminde Demre önemli bir idari ve dini bir merkez halini almıştır. Piskoposluk merkezi de olan Myra’da St. Nicholaus IV. yüzyıl başında Piskopos olarak görev yapmış; halk tarafından sevilmiş, inancı uğruna çok acılar çekmiştir. Myra o zamandan sonra hep haç yollu yapılan bir yer olmuştur. Bu bakımdan Demre; Hıristiyan Dünyasının her bakımdan ilgi odağı olmuştur. Her yıl 6 Aralık’ta Noel Baba etkinliklerini yapmak gelenek halene gelmiştir. Myra gibi önemli bir şehirden kalabileceği düşünülen kalıntıların birçoğunu bugün Demre’de göremiyoruz. Likya’nın en büyük tiyatrosundan kalanlar bugün ayaktadır ve bu aynı zamanda Likya’nın en iyi korunmuş tiyatrosudur. 29 oturma sırası ve 9-10 bin seyirci kapasitesi olan tiyatro tepeye yaslanmıştır. Bugün bile bazen festival ve oyunlar için kullanılmaktadır.

Demre metropolu muhtelif tip Likya mezarlarını önemli örneklerini kapsamaktadır. Tiyatro doğu ve batı metropolu diye ikiye ayrılmış ve Demre’nin arkasında yükselen kayalık, tepede kurulmuştur. Kayalar oyulmuş, mezarlar kabartma ve yazılarla süslenmiştir. Başka  bir önemli kalıntı ise St. Nicholaus kilisesidir. Kilise bugün 7 m. toprak seviyesinin altındadır. St. Nicholaus kemikleri kilise içindeki mermer bir mezarda bulunuyordu. Fakat bazı kemikler İtalyanlar tarafından çalınmış ve Bari’ye kaçırılmıştır. Bir Rus Prensi tarafından 1862 yılında Kilise restore edilmiş olup, St. Nicholaus Rusya’da çok kutsal sayılmaktadır. Ruslar bir kilise çanı ekleyerek kubbeyi bir ilaç tonozu ile değiştirmişlerdir. St.Nicholaus çocukları, gemicilerin ve ağır işlerde çalışan işçilerin koruyucu azizidir. Bilindiği üzere de Dünya çocuklarının Noel Babasıdır.

İlk defa 1904 yılında Eynihal adıyla köy statüsüne kavuşmuştur Demre; 6 Haziran 1968 yılında 4 mahallenin birleşmesiyle Belediyelik; 4 Temmuz 1987 günü Kale adıyla ilçe olmuştur. İlçe 2005 yılında Demre adını almıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir