Ankara’da Görmeniz Gereken 10 Mekan

1 : Atakule 


Ankara’nın her yerini kuş bakışı görmenize imkan sağlayan, Döner başlıklı bir restorana sahip yani restorana girdiğinizde buradan manzara daha güzel diye bir şey yok 🙂 her yeri görüyorsunuz. Tarihine biraz değinecek olursak 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal tarafından açılışı yapılmıştır. Atakule’nin ismi bir yarışma sonucunda belirlenmiş ve günümüzde hala Ankara’nın sembolü olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

Ankara'da Görmeniz Gereken 10 Mekan


2. ANITKABİR


Anıtkabir Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıttepe’deki ( eski adıyla Reşattepe) Kabridir. Ayrıca Cemal Gürsel’de devrim şehitleri mezarlığındadır. Ankara’da gezilecek yerler arasında başta yer almaktadır. Burada Kurtuluş savaşı hakkına bilgiler alabilir, Çanakkale’de verilen mücadeleler hakkında bilgiler alabilir. Odalarda hazırlanan sinemalar izlenebilir. Ayrıca ses ve odalarda ki ambiyans size o dönemi yaşatıyor. Kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yer.


Anıtkabir ankara hd


3. Ankara Kalesi

Ankara kalesi  Altındağ ilçesi ulus benderesi’nde bulunmaktadır.  Ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Bizanslılar, Selçuklular ve  Osmanlı dönemlerinde defalarca onarımdan geçmiştir. Kale bölgesine çıktığınız’da ulusun tarihini hissederek ve görerek dolaşacaksınız. Kaleye ulaştığınız’da antikacılar tarihi müzeler ve restoranlar görecek ve buralarda vakit geçirebileceksiniz. Antikacılar çarsısında gezerken kulağınıza 40lık plaklardan çıkan gramofon sesleri gelecek o harika duyguyu yaşamalısınız hiç ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer olan Ankara kalesini kesinlikle gezmelisiniz.

ankara kalesi


4. Atatürk Orman Çiftliği

1937’de Atatürk tarafından hazineye bağışlanmıştır. Çiftlik, günümüzde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı tüzel kişiliğe haiz bir kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürür. 1992’de 1. derecede tarihi ve doğal SİT alanı olarak tescil edilmiştir. Gezilecek yerleri Hayvanat Bahçesi,  Selanik’teki evin bir benzeri, tarihî Karadeniz Havuzu ve Devlet Mezarlığı gibi ziyaret alanları bulunur.

atatürk-evi-müzesi-aoç


 

5. Ankara Ulus Semti

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı tarihi açıdan zengin bir dokuya sahip ulus meydanı ve müzelerin merkezi olan bu semti mutlaka gezmelisiniz gezilecek yerler : Ankara Kalesi, Hamamönü , Hacı Bayram Camii,  Arslanhane Camii,  Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi , Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Ziraat Bankası Müzesi,  Ankara Zafer Anıtı, Karacabey Hamamı, Şengül Hamamı, Çengel Han, Suluhan, Taşhan, Ankara Palas, Monumentum Ancyranum, Jülian Sütunu, Ankara Roma Hamamı, Ankara Roma Tiyatrosu, Ankara Roma Yolu, Aziz Clement Kilisesi, II. Evkaf Apartmanı, Ankara Devlet Tiyatrosu, Gençlik Parkı

Ankara ulus


6. Ulucanlar Cezaevi Müzesi

1925 ve 2006 yılları arasında Ankara Altındağ/Cebeci’de Cezaevi olarak hizmet vermiştir. Edebi ve Türk Siyasi hayatında önemli bir yere sahiptir ve 2006 yılında kapatılarak restore edilmiş  halkın hizmetine sunularak müze haline getirilmiştir. Cezaevinde Hilton koğuşu, Dar Ağacı ve ünlülerin ve siyasetcilerin yattığı koğuşları o döneme ait duvar yazıları ve dokularıyla görebilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi


7.  Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Başlangıçta sadece Hitit uygarlığına ait eserlerin sergilendiği müze daha sonralarda tüm Anadolu medeniyetlerine ait eserleri sergileyerek Anadolu Medeniyetler Müzesi isimini almıştır. Müzede Paleoletik çağdan başlayıp günümüze kadar uzanan eserler yer almaktadır.

Anadolu_Medeniyetleri_Müzesi


8. Ankara Roma Hamamı

Ulus’da Çankırı caddesinde yer almaktadır. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına yapılmıştır. 1938 – 1943 yılları arasında yapılan arkiolojik kazılarda hamamın soyunma ve yıkanma kısımları ile yer altındaki külhan ve servis yolları ortaya çıkarılmıştır.

Ankara_Roma_Hamamı_Hypocaust


9. Kurtuluş Savaşı Müzesi

1920 – 1924 yılları arasında  TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bir bina olarak hizmete girmiştir ulus meydanında bulunan bu bina daha sonralarda müze olarak hizmete devam etmiştir. Kurtuluş savaşı müzesi geniş bir koleksiyona sahiptir. . Bunlarla birlikte de alt katta fotoğraf hane ve çeşitli sanat eserleri sergilenmektedir. Üstte ise kongre dönemlerinin şahane ürünleri, anlaşmalara ait tutanaklar, dönemin ilginç telgrafları ve bizzat Mustafa Kemal imzalı yazışmalar bulunmaktadır. Diğer yandan Kurtuluş Savaşı Müzesi içerisinde yer alan Büyük Taarruz hatıraları da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Ankara 1. TBMM


10. Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarının karşısında yer alıyor Ankara’da tarihi Paraşüt Kulesi’nin yanında havacılık tarihine, Türk Hava Kurumu’nun çalışmalarına ilişkin belge, fotoğraf ve maketlerin sergilendiği 19 Mayıs 2002’de ziyarete açılmış müzedir.

Türk-Hava-Kurumu-Müzesi-900x540

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir