Ankara Gezilecek Yerler

Ankara bir çok medeniyetin odak noktası olan ve tarihi dokusuyla dikkat çeken bir şehir. Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Galatyalılar, Makedonlar, Bizans İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu  yaşam sürmüştür. Bu süreçte her medeniyet bir tarih bir doku bırakmıştır. Hamamlar, Kervansaraylar, Camiler, Kümbetler, Mezarlar, Saraylar, Kiliseler, Katedraller, Köprüler vb. Eserler günümüze kadar ulaşmıştır ve Türkiye cumhuriyetinin başkenti olarak da günümüzde hala tarihi ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Sizlere Ankara’da gezilecek yerleri Ankara çıkışlı tur ekibi olarak tanıtmak istedik.

Ankara’daki ilk durağımız; Anıt Kabir :

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Kabrinin bulunduğu anıt mezardır. Bölgenin eski adı Rasat tepedir. Ayrıca dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’inde kabri buradadır 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir.  Anıtkabir gezinizde Kurtuluş Savaşından kalan Mermi, Silah, Askeri malzemeler vb. Savaş döneminde kullanılan her şeyi görebilirsiniz. Gezi düzeni ve yürüyüş yolları olarak harika bir dizilimle tasarlanmıştır. Atatürk’ün kullandığı malzemeler, kitaplığı kısacası Atatürk’e ait olan her şeyi Anıtkabir’de görebilirsiniz. Savaş dönemini sizlere yaşatacak anıt kabir gezinizde sinema salonlarında dönemi anlamanız adına kısa filmler sergilenmektedir.

Anıtkabir
Ankara Gezilecek Yerler

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara, Altındağ ilçesinde bulunuyor ve Anadolu üzerinde yaşamış tüm medeniyetlerin izlerini ve eserlerini sergileyen bir müze. Dünyada üzerinde sayılı müze arasında yer alan Paleolitik çağdan günümüze kadar gelen eserleri görebilirsiniz.  Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü 1997 tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde 68 müze arasından birinci olarak almıştır. Türkiye’de bu ödülü kazanan tek müzedir.

anadolu-medeniyetleri-muzesi
Ankara Gezilecek Yerler

Rahmi M. Koç Müzesi

Koç ailesinin Ankara’da yaptırdığı harika bir müze, Tarihten günümüze bağışlanan eşyaların ve eserlerinde bulunduğu aile ile çok keyif alınarak gezilecek bir müze. Çocuk odaları, oyuncaklar, dergiler, kitaplar, eşyalar, bastonlar. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız kaleye yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

ankara-rahmi-koc-muzesi
Ankara Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi

Altındağ ilçesinde Ulus’da bulunan bir kale, Rahmi koç müzesinden çıktığınızda Ankara manzarası izlemek isteyenler için ideal bir nokta. Ne zaman yapıldığı hakkında tarihi bir kayıt yoktur fakat Galatyalıların Milattan Önce 2. Yüzyılda Ankara’ya yerleştiğinde bu kale buradaydı geçmiş tarihi olarak bu şekilde bilinmektedir. Tarihi dokusunu günümüzdede koruyan bu kale mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Kale burçlarından Ankara manzarası izleyebilirsiniz. Kale içerisinde zindanları görebilir ve arena içerisinde gezebilirsiniz. Tarihi olarak çok zengin bir yapı. Şimdiden keyifli geziler

ankara-kalesi
Ankara Gezilecek Yerler

Hacı Bayram Camisi

Ulus semtinde bulunan bir Camidir hicri olarak 831(1427 – 28) tarihinde yapılmıştır. Cami içerisinde mimarı, Mimar Mehmet Bey  hakkında bilgi bulunmaktadır. Huzur bulacağınız bu bölge  restorasyon sonrası oldukça güzel bir hal aldı. Tarihi dokusu hala ilk günkü gibi duruyor. Yerli ve Yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu camiyi mutlaka görmelisiniz.

Hacı-Bayram-Camii
Ankara Gezilecek Yerler

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara Ulucanlar Cezaevi 1925 ve 2006 yılları arasında Tutuk evi olarak hizmet vermiştir. Türk siyasi ve edebi hayatında önemli bir yer taşımaktadır. 2006 yılından sonra restore edilerek 2010 yılında müze haline getirilmiştir. Cezaevinde, Cüneyt Arcayürek, Mahmut Alınak, Fakir Baykurt, Hatip Dicle, Orhan Doğan, Bülent Ecevit, Yılmaz Güney, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Yavuz Öbekci, Selim Sadak, Sırrı Sakık, Kemal Tahir, Metin Toker, Muhsin Yazıcıoğlu  gibi çok sayıda ünlü tutuklu ve mahkûm kaldı. Cezaevi içerisinden koğuşları gezebilirsiniz. 68 kuşağının önde gelen isimlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972 tarihinde cezaevi avlusundaki kavak ağacının altında idam edildi. 1980 İhtilalinin ilk infazları da 8 Ekim gecesinde, sol görüşlü Necdet Adalı ile sağ görüşlü Mustafa Pehlivanoğlu’nun idam edilmesiyle bu cezaevinde gerçekleşti cezaevi avlusunda Darağacını görebilirsiniz.

Ulucanlar-Cezaevi
Ankara Gezilecek Yerler

 Hamamönü

Hamamönü, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde bulunan tarihi bir yeridir. Semtte bulunan 19. yüzyıl sivil mimarlık örneği tarihi binalar restore edilerek bölge yeniden canlandırılmıştır. Bölgede cafeler, Eğlence mekanları, hamamlar, meydanlar bulunmaktadır.  Bölgeyi gezerken Mehmet Akif Ersoyun kabrinide görebilirsiniz.

Hamamönü
Ankara Gezilecek Yerler

Ankara bölgesinde sizlere gezilecek yerleri derlemeye çalıştık bu kadarla sınırlı değil tabiki Ankara’da göreceğiniz çok yer var Eğlence mekanları, Parklar, Bahçeler, Eski Meclis, Pul Müzesi ve daha nicesi mimari olarak oldukça zengin bir şehrimiz keyifli geziler..

Makale Ankara çıkışlı tur sitesine aittir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir