Amasya Gezilecek Yerler Listesi

Amasya Gezilecek Yerler Listesi

Orta Karadeniz Bölümünde yer almaktadır. Anadolu’nun eski yerleşim alanlarından bir tanesidir. Hititlerden günümüze bir çok  uygarlığın merkezi olmuştur. Şehrin bilinen en eski isimi, söylendiği gibi  günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelmiltir. Amasya’dır. Eski kayıtlarda ve buluntularda Amacia – Amesseia – Amaccia ismleri okunmaktadır. Amasya isminin açık bir şekilde okunduğu, Pers, Pontos ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde ticarette kullanılmış  gümüş ve bronz sikkeler (paralar) üzerinde görmek mümkündür.

II. Beyazıt Camisi ve Külliyesi

Tarihi ve mimari olarak muhteşem bir camidir, günümüze kadar korunarak ulaşmıştır. Osmanlı şehzadelerinin yetiştirildiği bu şehirde Şehzadeler şehri Amasya’da adım attığınız yerden tarih fışkırıyor. Tarihi ve kültürel bir gezi yapmak istiyorsanız başlangıç noktanız burası olamalıdır.,

II. Beyazıt Camisi ve Külliyesi
II. Beyazıt Camisi ve Külliyesi

 Kral Kaya Mezarları

Amasya Kaya mezarları bin yıllık tarihi ile mükemmel bir yer. Bölgede müze kart geçersizdir, ücret ödeyerek giriş yapıyorsunuz. Merdivenlerden dolayı  mezar alanına çıkışınız oldukça kolaydır bölgede cafeler de oturup manzara eşliğinde çayınızı veya kahvenizi içebilirsiniz. Tarihi doku olarak bin  yıl öncesini yansıtan bu yapı mutlaka görülmelidir.

Kral Kaya Mezarları
Kral Kaya Mezarları

Amasya Kalesi

Tarihi ve doğayla iç içe olarak günümüze kadar gelen ve bir çok uygarlığın izini bünyesinde barındıran bu tarihi kale sizleri mest edecektir. Kaleye ulaşmak için yorucu bir geziye çıkmanız gerekiyor ve gezi esnasında gördüğünüz tarihi dokular yorgunluğunuzu alıp götürecektir. Kale üzerinden Amasrayı izleyebilirsiniz.

Amasya-Kalesi
Amasya Kalesi

Amasya gezinizde başlangıç noktaları olarak belirttiğimiz rotalar üzerinden gezebilirsiniz. Tarihi anlayıp daha sonra müze gezileriyle devam edebilirsiniz. Şimdiden iyi gezmeler.

Makale ankaracikislitur.com’a aittir. İzinsiz kopyalanması veya kaynak gösterilmeden paylaşılması yasal suçtur.

Amasya Gezilecek Yerler Listesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir